Gelin ve Damat Hamamı

Gelin ve Damat Hamamı ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada

Hayatınızı ve hayallerinizi paylaşacağınız eşinizi buldunuz ve o muhteşem güne hazırlanırken çok yoruldunuz.Yorgunluğunuzu atmak için gelin ve damat hamamı organizasyonu yaparak ruhunuzu ve bedeninizi rahatlatmayı tercih edebilirsiniz. Osmanlı’dan kalma bir gelenek olan gelin hamamı nasıl yapılır? kimler katılır? hediye olarak neler verilebilir?

Bir Osmanlı Geleneği: Gelin Hamamı

Düğün gününüz geldi çattı, heyecanınız dorukta. Türk örf ve adetlerine göre düğünlerin olmazsa olmazı ise gelin hamamı… Osmanlı’dan günümüze uzanan ve hem kültürel hem de eğlenceli bir gelenek olan gelin hamamları muhakkak sizin de ilginizi çekiyor ve düğün arifesinde bu geleneği icra etmeyi merakla bekliyorsunuz. O halde ilk önce yapmanız gereken gelin hamamı için bir yer belirlemek. Yer seçiminizi yaparken, çağıracağınız kişi sayısı ve hamamda olmasını istediğiniz müzik sitemi, yemek servisi gibi özellikleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Gelin Hamamı İçin Davetli Listesi

Gelin hamamı için mekânınızı belirledikten sonra ise sizleri bekleyen aşama organizasyon aşaması olacak. Bu noktada hamama kimleri davet edeceğiniz hakkında aklınızda soru işaretleri olabilir. Listenizi yapmaya arkadaş çevrenizle başlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü yakın akraba ya da damat tarafından davet edeceklerinize nazaran arkadaşlarınız daha girift bir konu. Ortaokul yıllarından tutun da lise ve varsa üniversite hayatınıza, sonrasında ise iş hayatınıza kadar birçok arkadaşınız vardır. Hepsini mümkün değil çağıramazsınız, içlerinde ele yapmanız gerekecek. Her biriyle samimiyet düzeyiniz farklı da olsa, gün gelip çattığında “Gelin hamamı yapmışsın, Pelin’i çağırmışsın ama bana haber vermedin, aşk olsun…” triplerine maruz kalmak istemiyorsanız da bu elemeyi yaparken ince eleyip sık dokumanız gerek.

Bu aşamada belli kriterleri göz önüne almanız size ise kolaylık sağlayacaktır: “Son doğum gününü kutladı mı? Sadece bir mesaj mı attı, yoksa size değer verdiğini gösteren bir hediye mi aldı? Halinizi hatrınızı işi düşmeden de soruyor mu? Kötü gününüzde yanınızda oluyor mu?” Bu soruları kendinize sorarakgelin hamamı için davet edeceğiniz arkadaş listeniz hakkında isabetli seçimler yapabilirsiniz.

Çağıracağınız arkadaşlarınızı belirledikten sonra geriye ise yakın akraba ve damat tarafı kalıyor. Bu aşamada içiniz rahat olsun, sizin yakınlarınız da eşinizin yakınları da bellidir. Yani elinizde bir data zaten mevcut. O datayı kısaca ele almak gerekirse; yeğenleriniz, teyze, hala ve onların çocukları olan kuzenleriniz gelin hamamının kadrolu, vip konuklarıdır. Eşiniz tarafından dan bu mevcut listeye, varsa kaynana + görümce + elti üçlüsünü ekleyince işlem tamamlanmıştır. Artık gelin hamamı için davet edeceğiniz kişileri belirlemiş durumdasınız. Gerisi tamamen sizin zevkinize kalmış; hamam için hangi müzikleri seçer, hangi yemek ve tatlıları misafirlerinize ikram edersiniz, siz bilirsiniz.

LAGUNAVERASPA olarak bu organizasyonu aynı anda hem gelin ve davetlilerine, hemde damat ve davetlilerine de hizmet vermekteyiz. 

Gelin ve Damat Hamamı
X